Top Secret BBS – reaktywacja

Screenshot głównego menu TS BBS

Top Secret BBS wrócił. To niesamowite uczucie, kiedy sięga się do systemu wyłączonego ponad dwadzieścia lat temu, o którym mało kto wiedział, że jeszcze gdzieś istnieje. Zachowały się wszystkie pliki konfiguracyjne, oprogramowanie, resztki dyskusji – nie zachowały się niestety archiwa konferencji (fidonetowa nazwa grup dyskusyjnych). W dalszym ciągu poszukuję jakichkolwiek śladów dyskusji prowadzonych przez lata na BBSach, niestety – jak dotąd bezskutecznie.

Top Secret BBS jest pierwszym elementem mojego „wirtualnego muzeum” polskiej informatyzacji sprzed roku 2000. Moje dotychczasowe poszukiwania śladów historii polskiej informatyzacji na razie sugerują, że zabrałem się za to zbyt późno. Większość osób, do których się zwróciłem, nie ma już możliwości odczytania zapisanych przed laty danych. Albo zostały skasowane, albo zaginęły – albo dyski nie przetrwały próby czasu. Mam nadzieję, że dzięki reaktywacji Top Secret BBS, więcej osób usłyszy o moich poszukiwaniach i coś wygrzebią na swoich dyskach (o projekcie poszukiwania danych pisałem w kwietniu). Szukam też kolejnych BBSów, ich archiwów, kopii dyskusji itp. Jeśli nie zachowamy tego teraz, prawdopodobnie zaginie na zawsze – a jedyne ślady preinternetowych dyskusji znajdziemy w archiwalnych numerach Bajtka, Entera czy Top Secretu.

Aktualne dane do połączenia z BBSem dostępne są na stronie bbs.bajtek.org. Niepotrzebny modem, wystarczy sensowny (odnośniki na stronie) lub niewygodny (telnet – ale wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że wszystko się rozjedzie) klient – i już. Przypominam, że w tamtych czasach korzystaliśmy ze standardu FidoMazovia, więc polskie litery mogą się nie wyświetlać poprawnie. Zapraszam do zabawy! Jeśli akurat system jest wyłączony, proszę o chwilę cierpliwości (lub mail) – do momentu pełnej wirtualizacji, BBS jest starym szumiącym komputerem pod moim domowym biurkiem i czasem obrywa w wyłącznik.